استابلایزر (stabilizer) چیست؟

امروزه با توجه به بالا رفتن شدید قیمت تجهیزات برقی و لوازم خانگی از جمله یخچال، تلویزیون، کولر های گازی و ... از یک طرف و نوسانات و قطعی های مکرر برق به ویژه در فصل تابستان که تهدیدی جدی برای عملکرد و سلامت این دستگاه ها به شمار می آیند، توجه عموم مردم هر چه بیشتر به تهیه محافظ ها و استابلایزر ها یا تثبیت کننده های ولتاژ معطوف شده است. به احتمال زیاد برایتان سوال است که داشتن کدام دستگاه برایتان مفید تر است، محافظ برق یا استابلایزر؟. یا ممکن است تصمیم گرفته باشید که یک محافظ برقی برای تجهیزات پر مصرف و گران قیمت همچون کولر، یخچال فریزر، کامپیوتر و ... تهیه نمایید و اطلاعات کافی در خصوص استابلایزر یا تثبیت کننده جریان نداشته باشید. این مقاله شما را در تصمیم گیری برای خرید و انتخاب بهترین راهکار برای محافظت از وسایل و تجهیزات برقی راهنمایی می نماید.

 

تثبیت کننده ولتاژ یا محافظ برق

تفاوت استابلایزر و محافظ برق

به احتمال زیاد با عملکرد محافظ برق آشنایی کافی دارید. برق مصرفی همواره دارای نوسان ولتاژ است به ویژه در ساعات اوج مصرف یا در فصل تابستان که مصرف به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین ممکن است به دلیل مشکلات فنی که در نیروگاه ها رخ می دهد حتی در ساعات دیگر نیز برق دارای نوسان ولتاژ باشد. رعد و برق های ناگهانی ، مکرر و شدید نیز می توانند به تجهیزات شما آسیب برسانند. لوازم خانگی و تجهیزات برقی به نحوی ساخته می شوند که قادر باشند تا 8 درصد افزایش ولتاژ و تا 10 درصد کاهش ولتاژ را تحمل نمایند، اما اگر تغییرات ولتاژ خارج از این محدوده باشد چه؟ متاسفانه در تغییرات شدید ناگهانی دستگاه شما می سوزد. به دلیل ریسک بالای وقوع این اتفاق و آسیب های جدی که به دستگاه ها در این شرایط رخ می دهد، بسیاری از تولید کنندگان در خدمات گارانتی، سوختن و آسیب دیدن به دلیل نوسانات برق را پوشش نمی دهند. چاره چیست ؟ در واقع یکی از در دسترس ترین و ارزان ترین راهکار، استفاده از محافظ برق است. محافظ در صورت تغییرات شدید ولتاژ، جریان را قطع نموده و با تاخیر مختصری پس از پایداری ولتاژ دوباره آن را وصل می کند. اما استابلایزر چیست؟ استابلایزر مشکل شما را بدون قطعی برق رفع می کند. این دستگاه تغییرات ولتاژ را برای شما جبران می کند و ولتاژ پایدار و ثابتی را وارد دستگاه می نماید. در واقع همانگونه که از اسمش پیداست، استابلایزر تثبیت کننده ولتاژ است.

محافظ برق یا استابلایزر؟ سوختن یا نیم سوز شدن ؟

به احتمال زیاد با اصطلاحات رایجی چون سوختن یا نیم سوز شدن آشنایی دارید. نوسانات شدید و ناگهان معمولا منجر به سوختن تجهیزات و لوازم برقی می شوند اما تغییرات جزئی و مداوم ولتاژ برق که در واقع اجتناب ناپذیر می باشد، ممکن است دستگاه شما را نیم سوز کند. جالب است بدانید گارانتی ها اغلب شامل نیم سوز شدن هم نمی شود. محافظ برق دستگاهی است که با قطعی برق از سوختن دستگاه ممانعت می نماید اما تثبیت کننده ولتاژ یا استابلایزر دستگاهی است که علاوه بر محافظت در برابر سوختن از نیم سوز شدن نیز محافظت می نماید. در واقع در صورتی که از تثبیت کننده دستگاه استفاده نمایید، با یک تیر دو نشان را هدف گرفته اید.

استابلایزر و طول عمر دستگاه

استابلایزر ها ولتاژ ورودی به دستگاه را ثابت نگه می دارند و یک ولتاژ پایدار را به دستگاه می دهد بنابراین قابل پیش بینی است که طول عمر دستگاه در صورت استفاده از تثبیت کننده ولتاژ بیشتر از حالات دیگر باشد. محافظ برق نیز با ممانعت از سوختن دستگاه باعث طول عمر آن می شود ولی منطقی است که تاثیر تثبیت کننده بیشتر است. تثبیت کننده ها مزیت دیگری نیز دارند، مشخصا بازده و کارایی دستگاه های برقی از جمله لوازم خانگی در صورت استفاده از ولتاژ پایدار و ثابت بیشتر است.

استابلایزر و آرامش کاربر

یکی از مشکلاتی که در استفاده از محافظ ها می تواند رخ دهد، مربوط به برخی روز های خاص است که نوسانات شدید و مکرر برق وجو دارد، و در این حالت، محافظ به منظور حفظ سلامت و ایمنی تجهیزات برقی به صورت مکرر اقدام به قطع و وصل جریان برق می نماید که این مسئله با توجه به وجود زمان انتظار برای وصل مجدد جریان، می تواند برای کاربران امری خسته کننده و آزار دهنده باشد. اما در صورت استفاده از تثبیت کننده این مشکل مشاهده نشده و چه در انواع استابلایزر تک فاز که استابلایزر برای خانه است و چه در انواع صنعتی آن، یک ولتاژ پایدار و تثبیت شده به تجهیزات متصل به شبکه تغذیه می شود.

 

دستگاه تثبیت کننده ولتاژ

استابلایزر و کاهش مصرف برق

اگر در خصوص استفاده از استابلایزر ها دغدغه میزان هزینه برق مصرفی خود را دارید، باید بدانید که هیچ گونه جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد و این دستگاه ها نیز در زمینه میزان بهای برق مصرفی، همچون انواع محافظ ها هیچ گونه افزایشی در قبض های شما به همراه نمی آورند. حتی می توان ادعا نمود سبب افزایش راندمان برق مصرفی نیز می شوند. زیرا با تثبیت ولتاژ تغذیه، انرژی الکتریکی موجود در مدار که ممکن است به صورت گرما دچار اتلاف شود نیز کاهش می یابد.

انواع استابلایزر بر اساس کاربرد و تعداد فاز

استابلایزر در انواع خانگی و صنعتی به ترتیب به صورت تک فاز و سه فاز برای کاربرد در مصارف مورد نظر عرضه می شود. محدوده ولتاژ ورودی استابلایزر برای خانه مابین 130 الی 250 ولت و برای استابلایزر سه فاز نیز این محدوده مابین 277 الی 430 ولت می باشد.

همچنین تثبیت کننده ها بر اساس دقت کنترل ولتاژ به دو دسته رله ای و SERVOE تقسیم بندی می شوند که به ترتیب دقت کنترل 10 ولت و 1 ولت را دارا می باشند. هر دو نوع می توانند به صورت تک فاز و سه فاز ارائه شوند.

از منظر کاربرد نیز، تثبیت کننده ولتاژ می توانند دسته بندی بسیار وسیعی داشته باشند چرا که این تجهیزات می توانند در بیمارستان ها، مراکز عمومی، کارگاه ها، کارخانجات و واحد های تولیدی و البته در مصارف خانگی دارای کاربرد باشند. بر حسب کاربرد مورد نیازتان، مراکز حرفه ای می توانند مشاوره لازم را جهت تهیه و انتخاب گزینه مناسب ارائه نمایند.

 

تثبیت کننده خانگی ولتاژ

تفاوت قیمت استابلایزر و محافظ برق

با کمی جستجو در اینترنت و سایت های فروش آنلاین یا سایت های معرفی شرکت ها و مراکز فروش محافظ ها و استابلایزر ها می توان متوجه تفاوت قیمت فاحش و چشمگیر این تجهیزات شد. در حالیکه قیمت محافظ ها به ندرت به صد هزار تومان و بالاتر می رسد، اما در مورد استابلایزر خانگی حتی استابلایزر ایرانی، قیمت ها بالاتر است و ممکن است قیمت ها به چند میلیون تومان هم برسد. در مورد انواع استابلایزر صنعتی و استابلایزر سه فاز نیز این رقم به راحتی به بالای ده میلیون تومان نیز می رسد. اما از نظر فنی و مهندسی، استابلایزر مقرون به صرفه است و می توان آن را دارای توجیه اقتصادی دانست. اگر مطالب بالا را مطالعه نموده باشید، برایتان روشن است که چرا خرید تثبیت کننده ولتاژ با وجود قیمت بالاتر مقرون به صرفه تر است. این دستگاه، ریسک خرابی تجهیزات شما را کاهش می دهد، باعث بهبود عملکرد و کارایی دستگاه ها و تجهیزات الکترونیکی شما می شود و زمینه صرفه جویی در مصرف را نیز فراهم می آورد.

تفاوت قیمت تثبیت کننده و محافظ از نظر فنی کاملا قابل توجیه و منطقی است چرا که محافظ ها مدار های ساده الکتریکی اند اما مدار داخلی استابلایزر پیچیده تر بوده و این دستگاه از میکروکنترلر ها و ترانس برای جبران نوسانات ولتاژ تشکیل شده است.