تاسیسات برق ساختمان

تأسیسات برق ساختمان مجموعه ای از تجهیزات الکتریکی برای تامین برق ساختمان می باشند. تامین روشنایی ساختمان و محل زندگی با همین استفاده از تأسیسات برق ساختمان امکان پذیر می باشد. طراحی برق ساختمان دارای اصول ایمنی خاص خود می باشد که رعایت کلیه این اصول ضروری می باشد. امروزه سازمان فنی و حرفه ای وکاردانش و سازمان نظام مهندسی برق متولی آموزش طراحی و انجام تأسیسات برق ساختمان به فراگیران این رشته می باشد.

 

ابزارهای تاسیسات برق ساختمان

 

انجام تاسیسات برق در ساختمان

مراحل انجام تأسیسات برق ساختمان یا برق کشی ساختمان را بر اساس کامل شدن ساختمان به سه مرحله تقسیم می کنیم. در هر کدام از این مراحل کارها و افزارهای خاصی برای برق کشی استفاده می شوند. لازم به ذکر است که در انجام تاسیسات برق ساختمان مرحله دیگری به اسم مرحله صفر تعریف شده است. در این مرحله در ابتدای طراحی ساختمان به نحوه تأسیسات برق ساختمان توجه می شود. نقشه کشی و نقشه خوانی از مهمترین اقدامات این مرحله می باشد. برای سیم کشی یک ساختمان نیاز به نقشه برق داریم. نقشه برق نوعی زبان ترسیم برای انتقال اطلاعات برق به بر قکار می باشد. نقشه خوانی سیم کشی تأسیسات برق ساختمان برق ساختمان بسیار اهمیت دارد. برای رعایت اصول تأسیسات برق ساختمان رعایت ترتیب مراحل برق کشی ساختمان، رعایت استانداردها و ضوابط مخصوص و همچنین استفاده از ابزار آلات و تجهیزات تخصصی، ضروری است. به طور کلی توصیه می گردد برای انجام تأسیسات برق ساختمان و ابزار و وسایل لازم در این زمینه از برقکار ساختمانی ماهر استفاده شود. سه مرحله کلی برقکشی ساختمان به شرح زیر می باشند:

 • مرحله اول: بعد از انجام گج و خاک دیوار (سفت کاری)
 • ساختمان مرحله دوم: بعد از سفید کاری دیوار ساختمان و کف سازی آن
 • مرحله سوم: بعد از نقاشی و اتمام تمامی کارهای ساختمان

16 مرحله انجام تاسیسات برق ساختمان

ترتیب انجام تأسیسات برق ساختمان در مرحله اول را به 16 مرحله تقسیم می کنند. این مراحل بصورت موردی و با افزارهای مورد نیاز در طراحی آن بصورت زیر آورده می شوند:

 1.  تهیه نقشه: تهیه نقشه سیستم روشنایی کل ساختمان، سیستم صوتی و تصویری، آیفون، سوکت های برق، سیستم اطفاء حریق، برق اضطراری و موتورخانه
 2. اجرا کردن نقشه کشیده شده بر روی دیوارها
 3. تراز یا هم سطح کردن کلیدها و کشیدن خط تراز با شلینگ تراز یا تراز لیزی
 4. شیار زدن مسیر لوله ها
 5. کندن جای قوطی کلید
 6. کندن یا سوراخ کردن جای لامپ ها در سقف ساختمان
 7. نصب قوطی های کلید و پریز و ...
 8. نصب لوله ها و ثابت کردن لوله های ورودی و خروجی از فیوز
 9. نصب لوله ها و ثابت کردن لوله های آنتن و تلفن
 10. اجرا و خم لوله های پریز ها و مکان های که لوله نیاز به خم شدن دارد به وسیله گرما، مشعل، فنر
 11. ساخت محافظی برای سینی های برق موجود بر روی داکت
 12. پوشاندن لوله های موجود در کف ساختمان
 13. نصب جعبه فیوز
 14. نصب جعبه آنتن، ماهواره، تلفن
 15. تامین ارتینگ ساختمان (راه اندازی چاه ارت)
 16. لوله گذاری فولادی آسانسور، موتورخانه و مکان های که در نقشه تعبیه شده اند

مرحله اول تاسیسات برق ساختمان

بعد از انجام مرحله اول و آماده سازی ساختمان به مرحله دوم تأسیسات برق ساختمان می رویم. در این مرحله بعد از کف سازی و سفید کردن دیوار ساختمان کارهای زیر انجام می گیرد.

 1. تمیزکاری لوله ها و قوطی ها
 2. سیم ریزی و کابل کشی
 3. کابل کشی سیستم های صوتی و اعلان حریق
 4. عایق کاری سرسیم ها
 5. اتصال برق داخل ساختمان به برق اصلی
 6. نصب تجهیزات کابلی نما

 

مرحله سوم که مرحله آخر تأسیسات برق ساختمان می باشد به نصب وسایلی که جعبه آن ها در مراحل قبل نصب شده پرداخته می شود که بطور کلی شامل: نصب کلید و پریزها، بستن ترمینال برق ، نصب دتکتور ها، نصب فیوز ها و محافظ جان ها نصب آیفون تصویری ، نصب آیفون، نصب چراغ های راه پله ، نصب چراغ نما، نصب تابلوی برق موتورخانه می باشد.

ابزارهای لازم در تاسیسات برق ساختمان

انجام هر کاری با ابزار مخصوص خود انجام می شود. برق با جان کسی شوخی ندارد. تأسیسات برق ساختمان از جمله کارهایی است که باید در انتخاب افزارهای مناسب و استاندارد آن دقت شود. برای هر نوع برق کشی (توکار و روکار) افزارهای خاصی مورد نیاز است. افزارهای تأسیسات برق ساختمان را بر اساس مراحل انجام تأسیسات برق ساختمان که در قسمت های بالا به آن اشاره شد می آوریم. البته خیلی از ابزارهای زیر در کارهای دیگر ساختمان نیز کاربرد دارند.

 

برق کشی ساختمان

 

وسایل مرحله اول: اولین بخش افزارهای تأسیسات برق ساختمان به کارهای کلی و مهمی مربوط می شود که زمینه و بستر لازم برای سیم کشی برق یا اتصال ایمن دو سیم برق را فراهم می سازند، اقداماتی نظیر کنده کاری، برش زنی با تجهیزاتی مثل لیزر، شلنگ، دریل، قیچی کابل بری هیدرولیکی، لوله خم کن هیدرولیکی، لوله خم کن دستی، ریسمان رنگی تراز و ….

وسایل مرحله دوم: دومین بخش ابزارهای تأسیسات برق ساختمان مربوط به جزییات انجام کار است که ابزار های مختلفی در این قسمت مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال سیم لخت کن، فاز متر، سیم چین، انواع پیچ گوشتی چهار سو، پیکور، انبردست، گلند، چسب و …..

وسایل مرحله سوم: سومین بخش ابزارهای تأسیسات برق ساختمان به عنوان تکمیل کننده ی کار الکتریکی می باشد و وسایلی نظیر دستگاه های تست کننده ی نشتی های جریان، کلید ها، کابل شبکه، پرس کابلشو، مولتی متر، فنر سیم کشی، در این بخش کاربرد زیادی دارند.

 

تأسیسات برق ساختمان

آموزش طراحی تاسیسات برقی ساختمان

روز به روز علم و فناوری ساختن ساختمان ها پیشرفته تر می شود. بنابراین نیاز به طراحی تاسیسات برقی ساختمان به یکی از مشاغل در این زمینه تبدیل شده است. طراحی تأسیسات برق ساختمان نیاز به آموزش های خاصی دارد. سازمان فنی و حرفه ای کشور و سازمان های خصوصی در این زمینه آموزش طراحی تاسیسات برقی ساختمان را می دهند. این آموزش ها شامل آموزش نرم افزار و طراحی سیستم های مختلف روشنایی می باشد. سیستم های هوشمند سازی ساختمان و صنعت (BMS)، سیستم صاعقه گیر، طراحی انواع کلید و فیوزهای مناسب، محاسبات روشنایی، انتخاب رگولاتور و SETING آن بصورت کاربردی و ... از جمله آموزش های لازم برای طراحی تأسیسات برق ساختمان هستند. امروزه علاوه بر اتوکد از نرم افزارهای دیگری برای طراحی تأسیسات برق ساختمان استفاده می شود.

آشنایی با نکات تاسیسات برقی در ساختمان

در قانون جمهوری اسلامی ایران برای هر کاری قوانین خاصی نگاشته شده است. در مورد تأسیسات برق ساختمان قانون بیست و یکم مقررات ملی ساختمان را داریم. در این قوانین الزامات حداقلی که رعایت آن ها در تأسیسات برق ساختمان لازم است آورده شده است. رعایت کردن این قوانین لازم بوده و عدم پیروی از آنها به مانع هرگونه تغییر کاربری در ساختمان می گردد.

انجام تاسیسات برق در ساختمان

 

برق کشی

شرکت های مهندسی فراوانی مجری انجام تاسیسات برق در ساختمان هستند. هر قسمت از انجام تأسیسات برق ساختمان نیاز به متخصصین خاصی دارد. هر شرکتی که دارای سابقه کار و تکنسین های مجربی باشد توانایی انجام تأسیسات برق ساختمان را دارا می باشد. در بسیاری از شرکت های معتبر اعضای کادر فنی، تکنسین ها و مهندسان شاغل، افرادی پویا و دارای بنیه علمی و عملی وجود دارند.