ترمینال برق چیست؟

در پاسخ به این پرسش که ترمینال برق چیست؟ باید ابتدا روش‌های اتصال سیم‌های برق به یکدیگر را یکی‌یکی تشریح و بررسی کنیم.

انواع روش‌های اتصال سیم‌های برق

در زمان سیم‌کشی برق خانگی ( شامل برق‌کشی همه نوع ساختمان مسکونی، اداری، کارگاهی و...) به منظور اتصال سیم‌ها به هم در محل پایانه‌ها، تقسیم‌ها و اتصال معمولی سیم‌ها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود؛ برای این که بدانیم ترمینال برق چیست؟ باید با انواع و اقسام روش‌های اتصال آشنا شویم:

اتصال سیمهای برق 1

 

 1.  اتصال روی هم یا اتصال طولی: به این معنا که سیم‌ها را مطابق شکل به صورت ضربدری روی هم قرار می‌دهیم و به صورت اصولی به هم می‌پیچانیم. سپس بایستی با چسب برق، عایق‌کاری آنها را انجام دهیم.
 2.  اتصال سیم ها به روش سربه‌سر: گاهی در جعبه تقسیم‌ها لازم است سیم‌ها به هم متصل شوند، از جمله روش‌های متداول، روش اتصال سربه سر آنهاست. که در شکل روش کار دیده می‌شود.
 3.  اتصال سیم نازک به ضخیم: برای انشعاب گرفتن از یک سیم ضخیم می‌توان از این نوع اتصال استفاده‌کرد، در این نوع اتصال، سیم‌ها را ابتدا روکش‌برداری کرده و سپس سیم نازک را بر روی سیم ضخیم می‌پیچانند.
 4.  اتصال به روش انشعاب میانی: در این روش، یک انشعاب فرعی از یک سیم اصلی گرفته می‌شود، در این روش ابتدا حدود سه سانتی‌متر از سیم اصلی را لخت کرده و سپس سیم فرعی را
 5. که عایق آن به اندازه‌ی 5/1 سانتی‌متر برداشته شده‌است، بر روی آن به طور محکمی می‌پیچانیم.

اتصال سر به سر

عایق‌کاری اتصالات، ترمینال برق چیست؟

روش‌های اتصال سیم که در بالا گفته شد، اگر عایق‌کاری مناسبی در مورد آنها انجام نشود، استاندارد نیست و موجب گرم شدن، سوختن و آتش‌سوزی می‌شود. از جمله روش‌هایی که موجب محکم‌تر و ایمن‌تر اتصالات فوق می‌شود، لحیم کاری  اتصالات قبل از عایق‌کاری است.

هرگاه اتصالات تشریح شده در بالا، شُل باشد، یعنی اتصال محکمی که قابلیت عبور شدت جریانی شبیه سیم معمولی را نداشته باشد؛ محل اتصال گرم شده و موجب از بین رفتن عایق و سپس اتصالی و حریق می‌گردد. بهترین نوع اتصال استفاده ازترمینال الکتریکی برق است. 

ترمینال برق چیست؟ (بهترین نوع اتصال):

امروزه در استانداردهای برق‌کشی، پیچیدن سیم‌ها برای ایجاد اتصال الکتریکی و پوشاندن آنها با چسب الکتریکی منع قانونی دارد. استفاده از انواع ترمینال‌های برق به این منظور ضمن این که کاملاً ایمن و محکم است، بارها و بارها قابلیت باز و بسته شدن دارد. برای این که بدانیم انواع ترمینال برق چیست و چگونه کاربردهایی دارند، در ادامه با ما همراه باشید.

ترمینال برق چیست؟ ترمینال شاخه ای:

 

1 1min

 

ترمینال شاخه‌ای از رایج‌ترین و البته قدیمی‌ترین نوع ترمینال‌های برق هستند، به گونه‌ای که هرگاه سؤال شود که ترمینال برق چیست، بلافاصله ترمینال شاخه‌ای به ذهن متبادر می‌شود.

ترمینال شاخه‌ای در دو نوع نرم و خشک دسته بندی می‌شوند، این ترمینال قابلیت جدا شدن نیز دارد. شاخه‌های ترمینال شاخه ای معمولاً 12 عدد می‌باشد.

ترمینال برق چیست؟ ترمینال سرامیکی:

این نوع ترمینال از سرامیک ساخته شده و ضمن بادوام بودن، مقاومت زیادی نیز در برابر حرارت از خود نشان می‌دهد.

 

ترمینال برق چیست؟ ترمینال ریلی:

 

ترمینال برق min

ترمینال ریلی که به آن ترمینال تابلویی هم گفته می‌شود، مناسب برای تابلوهای برق است، و ساختار آن به گونه‌ای است که بر روی ریل تابلوهای برق ( شبیه ریل موجود در جعبه فیوزهای خانگی) نصب شده و می‌تواند حرکت کشویی نماید.

کاربرد این نوع ترمینال برق چیست؟

از ترمینال‌های ریلی در انواع اتصالات همچون ترمینال ارت، برق فشارقوی، ترمینال های دوطبقه و سه طبقه، ترمینال‌های شمش خور و ترمینال‌های فیوزخور در جعبه‌فیوزها استفاده می‌شود.

روش کار با ترمینال ریلی

وقتی ترمینال بر روی ریل موجود در تابلوی برق نصب شد، سیم ورودی را که قبلاً آن را وایرشو کرده‌ایم، در یک سمت ترمینال ( سلول ورودی) قرارداده و در حالی که با انبردست، سیم را نگه‌داشته‌ایم، با پیچ گوشتی، پیچ سلول را محکم می‌کنیم.

سمت دیگر را نیز به همین ترتیب سیم مربوطه را نصب‌کرده و محکم می‌نماییم. ترمینال ریلی پیشرفته: نوعی ترمینال ریلی به تازگی به بازار عرضه شده که قابلیت اتصال سیم های با سطح مقطع 25mm2 تا 185mm2 را داراست.

خصوصیات مفید و قابل توجه این نوع ترمینال برق چیست؟

 1.  عدم نیاز به هرگونه ابزار برای اتصال ( سربندی ساده)
 2.  سرعت نصب بسیار بالا
 3. دارا بودن انواع ترمینال‌های متفاوت، شامل جریانی، جداکننده، دیوددار، جریانی و مقاومت دار
 4. دارا بودن ترمینال‌هایی که به طور خودکار تا ولتاژ 1000 ولت، قطع می‌کند، این مورد برای کاربرد فتوولتائیک مورد نیاز است.
 5.  امکان به کار بردن تعداد زیادی از این نوع ترمینال در یک تابلو به دلیل ظریف و جمع و جور بودن.
 6. امکان نشانه‌گذاری یا شماره‌گذاری روی ترمینال‌ها، با پرینترهای حرارتی.
 7.  به بازدیدهای دوره‌ای، نیاز نمی‌باشد.
 8. به دلیل دارابودن مکانیزم فنری ترمینال (Push Wire – Cage Clamp)، نیازی به گشتاورسنج به منظور محکم شدن ندارد.
 9.  دارای قابلیت جمپرگذاری تا 4 ردیف در ترمینال های کنترل، بدون تداخل.
 10.  قابلیت کار در دماهای 40 درجه زیر صفر تا 70 درجه بالای صفر
 11.  دارا بودن مقاومت در مقابل ارتعاش ولرزه.
 12.  پوشش دادن تمام استانداردهای ضدلرزه

ترمینال برق چیست؟ ترمینال پیچی:

ترمینال پیچی در اصل جایگزین بسیار خوبی برای چسب برق است. در اتصالاتی که در بخش اول گفته شد، هرگاه اتصال را در داخل ترمینال پیچی قرارداده و آن را محکم کنند، اتصالی ایمن و استاندارد به وجود می‌آید.

در داخل ترمینال پیچی رزوه شده است، در عین حال اطراف ترمینال نیز شیارهایی برای افزایش اصطکاک ایجاد شده تا اتصال را در داخل آن قرارداده و با دست، ترمینال را می‌پیچند تا محکم شود.

ترمینال سرامیکی

در ترمینال پیچی، محاسن ترمینال برق چیست؟

از جمله محاسن ترمینال پیچی، می توان به نصب راحت، نصب سریع، عدم نیاز به وایرشو و قیمت مناسب اشاره کرد.

ترمینال برق چیست؟ بوشن یا موف:

در اتصال‌های سربه سر، بهترین نوع اتصال، استفاده از نوعی ترمینال به نام بوشن یا موف است، این نوع ترمینال، بسته به این که چه نوع سیمی را قرار است به هم متصل کنیم باید جنسی متناسب با همان را انتخاب کنیم.

طرز استفاده به این شکل است که ابتدا به اندازه‌ی نصف طول موف، از عایق هر دو سیم جدا می‌کنیم، سپس هر دو سیم را از دو طرف وارد موف کرده و به انبردست، آنها را نگه می‌داریم، در این حال اقدام به پرس کردن موف می‌کنیم.

توجه شود که دو سیم بایستی با یکدیگر و نیز با موف هم قطر باشند.

 انواع ترمینال پیچی

ترمینال برق چیست؟ ترمینال ویژه‌ی برق تک فاز:

به منظور توزیع و تقسیم بهینه‌ی انرژی الکتریسیته، در تابلوهای برق روشنایی، این ترمینال به کار می‌رود، تمام سیم های خروجی تنها به یک بلوک متصل می‌شوند.

جنس ترمینال برق چیست؟

جنس ترمینال های برق غالباً از موادی انتخاب می‌شوند که دارای خواص زیر باشند:

 •  کاملاً عایق باشند.
 •  بادوام باشند، با ضربه و خمیدگی لهیده و شکسته نشوند.
 •  در برابر حرارت مقاوم باشند.
 •  ارزان باشند، چون در سیم کشی یک ساختمان ساده، تعداد بسیاری از این ترمینال‌ها استفاده می‌شود.

با توجه به مطالبی که گفته شد، جنس ترمینال برق چیست؟

نحوه ی اتصال سیم ها در جعبه ی اتصال min

 • مواد ترموپلاستیکی ( پلی آمید)، این ماده می بایست، عاری از مواد کلوراین، برومین و فلوئوراین و همچنین هالوژن باشد. به نحوی که حتی در دمای تا 850 درجه ی سانتی گراد نیز مشتعل نشود.
 •  جنس المنت فلزی ترمینال بهتر است از فولاد ضدزنگ گالوانیزه پسیو شده باشد.
 •  گاهی نیز جنس عایق ترمینال ها از ترموپلاستیک سخت انتخاب می شود که گرید آنUL94 V-2 است.
 •  پی وی سی، PVC 
 • پلی اتیلن