ترمینال برق فشاری؛ 4 دسته ترمینال فشاری + تولید کننده

از وقتی پای برق به زندگی انسان ها باز شد، انسان ها و زندگی هایشان به کلی تغییر کردند. آدمیزاد به قدری به این نیرو وابسته شد که گاها حاضر است روزها بدون آب و غذا زندگی کند اما ساعتی را بدون نیروی عظیم برق سپری نکند. این وابستگی امروزه حتی از گونه انسانی خارج شده و حیوانات و حتی گیاهان نیز به واسطه انسان به الکتریسیته و برق محتاج شده اند. اما در این داستان برق جالب اینجاست که با وجود این که الکتریسیته باعث شد تمام دنیا دچار یک انقلاب عظیم شود که هنوز هم این انقلاب ادامه دارد، اما خود چندان تغییری در وضع تولید و انتقال و فرمول ها و ... نکرده است.

 

ترمینال برق فشاری

 یکی از مهمترین بخش های مربوط به خود الکتریسیته، داستان انتقال آن است. داستانی که از همان ابتدا توسط انواع کابل های فلزی امکان پذیر شد و هنوز هم در اطرافمان پر است از کابل هایی که وظیفه انتقال الکتریسیته را برعهده دارند. وقتی کابل برقی وجود دارد، یعنی تمام اتفاقات مربوط به آن نیز در کنار آن وجود دارد. اتفاقاتی مانند اتصال آن به یک مصرف کننده، یا اتصال آن به یک سیم دیگر، قطع کردن آن، انتقال آن به جایی دیگر و هزاران اتفاقی که به فراخور نیاز ممکن است رخ بدهد. اما نه تنها در این انتقالات بلکه در تمام مراحلی که الکتریسیته حضور دارد، احتمال خطر و حتی احتمال مرگ نیز وجود دارد.

این احتمال در یک انتقالی که هیچ کنترلی بر آن نداریم ( چون سیم برق ) می تواند چند برابر باشد. اما با این وجود احتمال خطر، نمی توان از برق و الکتریسیته گذشت و هنوز هم راهی جز انتقال برق با سیم های فلزی نداریم. بنابراین راه چاره اینجاست که از وسایل ایمنی چون ترمینال برق فشاری در این موارد استفاده کنیم. در ادامه می خواهیم کمی با یکی از انواع ترمینال ها، یعنی ترمینال برق فشاری صحبت کنیم. ترمینال هایی که کاربری ساده و سریع نسبت به بقیه ترمینال ها دارند.

ترمینال برق فشاری، ترمینال بدون پیچ

یکی از بارزترین ویژگی هایی که می توان برای ترمینال برق فشاری نام این است که این ترمینال بدون پیچ است و اتصال بین دو سیم برق بدون نیاز به پیچ کردن اتفاق می افتد. این ویژگی خود به خود چند ویژگی مثبت را به همراه دارد. از جمله این ویژگی ها می توان به کاربری ساده اشاره کرد. در حقیقت ترمینال برق فشاری با استفاده از یک دکمه فشاری کار می کند و به خاطر همین دکمه فشاری است که به همین نام ترمینال برق فشاری نیز معروف شده است.

همین اتفاق باعث شده است شکل این نوع ترمینال ها بسیار ساده طراحی شوند و هر کاربری بتواند تشخیص بدهد چگونه کار خود را انجام دهد. ویژگی مثبت دیگری که فشاری بودن این ترمینال ها برای ما به ارمغان آورده این است که این ترمینال برق فشاری همانطور که گفتیم بدون پیچ بوده. باز و بسته کردن پیچ جدای از وقت گیر بودن می تواند در بعضی از مواقع بسیار سخت باشد و البته در روزهای بارانی یا در آب و هوای مرطوب تا حدودی نیز می تواند خطرناک باشد. چرا که اگر پیچ عایق کامل نباشد می تواند به راحتی برق را از خود عبور دهد و شاید حتی باعث مرگ کسی شود. 

ترمینال برق فشاری بدون پیچ

 بنابراین در کل می توان گفت که ترمینال برق فشاری یک ترمینال ساده و کاربردی محسوب می شود که هم برای حرفه ای ها بسیار مناسب است و هم برای کاربران عادی. اما با این وجود چرا در بسیاری از خانه ها و کاربری های عمومی، با توجه به خطرات گفته شده و دیده شده، همچنان از چسب برق ها به عنوان تنها راهکار اتصال استفاده می کنند و سراغ این چنین وسایلی نمی روند؟ شاید تنها دلیل این اقدام این باشد که اتصال دو سیم در نظر این دسته از مردم کار چندان مهمی نیست و نمی تواند زیاد آنها را به دردسر بیندازد. در حالی که دقیقا این اتفاق برعکس است. آدمی درست از همان جایی ضربه میخورد که فکرش را نمی کند و آن را ساده تصور کرده است.

4 دسته ترمینال فشاری + تولید کننده

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم ترمینال برق فشاری یک ترمینال ساده از نظر ساختمان محسوب می شود. بنابراین نمی توان انتظار داشت که چندان انواع مختلفی داشته باشند. از طرف دیگر اگر بخواهیم ریزبینانه به ترمینال برق فشاری نگاه کنیم می توانیم هزار نوع مختلف را برای آن مثال بزنیم. اما ما در اینجا می خواهیم بر اساس بیشترین کاربری که در سال های اخیر از ترمینال برق فشاری شده است صحبت کنیم

اصولا ترمینال برق فشاری در کاربری عمومی برای انواع کابل استفاده می شود. از این رو می توان گفت که دو نوع پرمصرف ترمینال برق فشاری، ترمینال های تک کاناله و دو کاناله می باشد. اما این تمام ماجرا نیست. یک سری از کاربری ها معمولا نه حرفه ای و نه کاربری عادی محسوب می شود. این دسته از کاربران معمولا کاربران سازمانی یا چیزی شبیه به این کاربران هستند. در چنین مواردی علاوه بر استفاده از ترمینال برق فشاری یک و دو کاناله از ترمینال برق فشاری پنج کاناله نیز استفاده می شود. اما هنوز کاربران حرفه ای مانده اند و این کاربران اصولا کابل های بسیاری را معمولا با یک دیگر اتصال می دهند و دوست دارند این اتصالات علاوه بر محکم و مناسب بودن دارای نظم خاصی نیز باشند.

اینجاست که نوع چهارم ترمینال برق فشاری، یعنی ترمینال برق فشاری چند کاناله نیز به وجود می آید. این نوع از ترمینال، علاوه بر اتصال خوب، به دلیل این که در یک ردیف قرار گرفته اند، می توانند به کابل ها نظم خاصی دهند.

کاربرد ترمینال برق فشاری

 

اما از نظر تولید کننده، این ترمینال از آن جایی که یک ترمینال ساده محسوب می شود و پیچیدگی خاصی نیز در آن وجود ندارد بنابراین انتظار می رود تولیدکنندگان آن برای مصارف داخلی، تولید کنندگان ایرانی باشند. شرکت هایی مانند گروه صنعتی ونوس، ولتاژ صنعت، NSC و ... از جمله معروف ترین و بهترین تولید و توزیع کنندگان ترمینال برق فشاری در انواع مختلف و در رنگ های مختلف می باشند.

خلاصه ای از آنچه گفته شد

در این مقاله سعی شد اهمیت اتصالات را به شکلی ملموس بیان کنیم و در این بین ترمینال برق فشاری را به عنوان نمونه یک ابزار اتصال مناسب معرفی کردیم. آن چیزی که در این مقاله توانستیم به آن اعتراف بکنیم این است که ترمینال برق فشاری می تواند یک جایگزین نه تنها مناسب بلکه حتی ضروری چسب برق ها و روش های سنتی باشند. به خصوص این که این نوع از ترمینال ها بسیار سریع و راحت هستند و این سرعت و راحتی می تواند کاری کند که هر کسی با آنها کار کنند.

در هایت ما در طول مدتی که زندگی می کنیم حداقل چندین بار سعی کرده یا می کنیم که دو سیم برق را به یک دیگر متصل کنیم و از این اتصال هدف های مختلفی می توانیم داشته باشیم. اما آن چیزی که مشخص است اگر این اتصالات امن نباشد و درست طراحی نشود می تواند خطر آفرین شوند. از طرف دیگر زیبایی گزینه ای است که امروزه در هر جایی می تواند تاثیر بالایی داشته باشد و دید ما را بسیار عوض کند. حتی در اتصالات سیم ها اگر این زیبایی رعایت شود، یک جلوه زیبا، زیبا می ماند و با چیزی زشت از بین نمی رود.