ترمینال باکالیت

باکالیت در اصل یک ماده گرمادیده و گرماسخت است و در واقع یک ترکیب مصنوعی از رزین است که با باله هایی از خاکه چوب و همچنین پنبه نسوز ساخته می شود تا به این طریق استحکام بالاتری را به دست بیاورد. باکالیت به نام های دیگری مانند فنولیک، فلنولیک‌رزین و فنول‌فورمال‌دهاید هم مشهور است.

نحوه شکل گیری باکالیت

شاید اگر اغراق نباشد باکالیت اولین پلاستیک مصنوعی است که توسط لئو بایکلند، شیمی دان آمریکایی در سال 1907 در نیویورک طراحی و تولید شد و در تولید آن از لایه های کاغذ یا پارچه های شیشه ای که با رزین های مصنوعی پوشیده شده اند، استفاده شده است.

ترمینال باکالیت

پارچه ای که در باکالیت استفاده می شود با کاغذ سلولز، نخ مصنوعی، پنبه، پشم و شیشه یا پارچه بافته نشده ساخته می‌ شود. بعد از ساخته شدن حرارت و فشار به آن اعمال می شود تا در نهایت این جنس به یک پلاستیک بسیار مقاوم که در برابر حرارت مقاومت است، تبدیل شود.

باکالیت به چه اشکالی تولید و ساخته می شود؟

قابلیت انعطاف پذیری باکالیت باعث شده تا به هر شکلی مانند میله ای، لوله ای، تخته و یا ورق تولید و ساخته شود که قابلیت بریده شدن، اره شدن، سوراخ شدن، ساب خوردن و حکاکی شدن را هم دارا می باشد. این جنس از کربولیک ‌اسید (فنول) و فرمالدهاید به دست می‌ آید که ماده ای ارزان قیمت است و می تواند در رنگ های متفاوت و مختلفی تولید و ساخته شود که همین قابلیت آن باعث می شود که به عنوان یک عایق الکتریکی و حرارتی در انواع و اقسام جنس ها به کار برود.

آیا باکالیت قابلیت سفت شدن و چکش خواری را دارد؟

باید عنوان کرد که یک نوع از باکالیت به نام ترموست است که این قابلیت را دارد که در برابر حرارت، سفت شود. در واقع یک پلاستیک ترموست، یک پلاستیک مایع است و زمانی که با حرارت تماس برقرار می کند قابلیت چکش خواری را پیدا می کند و هر زمان که خنک شد به صورت دائم و همیشگی سخت و سفت می شود و از آن می توان برای ساخت انواع و اقسام جنس ها مورد استفاده قرار داد.

ویژگی های باکالیت

ویژگی های زیادی را می توان برای این وسیله الکتریکی برشمرد اما سعی می کنیم به مهم ترین آنها اشاره ای کوتاه داشته باشیم:

 • باکالیت الکتریسیته را هدایت نمی کند و از این رو می توان از آن در صنعت برق استفاده کرد که مهم ترین آنها ترمینال باکالیت است
 • این جنس مقاوم در برابر گرما است و به همین دلیل غیرقابل اشتعال است
 • باکالیت مقاوم در برابر واکنش های شیمیایی است
 • محدوده ثابت دی الکتریک باکالیت بین 4.4 الی 5.4 است

از باکالیت در چه جاهایی استفاده می شود؟

باید به این نکته اذعان کرد که ساخت محصولات با استفاده از باکالیت هزینه بسیار بالایی را در بر دارد و در کل هم ساخت آن پر هزینه است و هم فرآیند تولید و پردازش آن پیچیده و سخت است و در صنایع مختلف از این جنس استفاده می شود. از جمله

استفاده در لوازم خانگی

 • دسته قابلمه
 • دسته زودپز
 • دکمه قابلمه
 • دسته کتری
 • دسته سماور
 • دسته ماهی تابه
 • دکمه کتری

استفاده در قطعات کنتور گاز

 • کشاب باکالیتی
 • زیر کشاب باکالیتی

استفاده در لوازم صنعتی

 • قطعات باکالیتی خودرویی

استفاده در صنایع برقی

 • تولید ترمینال باکالیت

به طور مثال صنایع برقی از جمله همین ترمینال باکالیت، در تمامی صنایع، اداره ها، ساختمان های مسکونی و اداری قابل استفاده هستند و در مدل های متفاوت و متنوعی هم تولید می شوند و به طبع هر کدام از آنها هم کارایی مختص به خودشان را دارند.

ویژگی های باکالیت

 

ترمینال باکالیت هم به نسبت دیگر تجهیزات برقی از کاربرد بیشتری برخوردار است و برای انتقال و عبور جریان برق به هنگام اتصال سیم ها از این وسیله استفاده می شود که ساختاری کاملاً منحصر به فرد دارد و در عین اینکه استحکام و امنیت بسیار بالایی دارد، در برابر حرارت هم مقاومت بسیار بالایی از خودش نشان می دهد.

به طور حتم استفاده از این ترمینال ها می تواند کمک بسیار بزرگی به جریان برق کند تا با ضریب اطمینان بسیار بیشتری بین دو یا چند سیم این جریان برقرار شود و با توجه به مدل و همچنین کیفیتی که این ترمینال ها دارند قیمت آنها هم متفاوت و متنوع است.

کاربرد ترمینال باکالیت در چه جاهایی است؟

همان طوری که بیان کردیم این وسیله الکتریکی یکی از وسیله های پرکاربرد و پر مصرف در صنایع برقی به شمار می رود که کاربردهای زیادی هم دارد و اگر قصد خرید کردن این ترمینال ها را دارید بایستی یک مقدار در مورد ویژگی های این دستگاه الکتریکی آشنایی داشته باشید تا در موقع لزوم بتوانید از آنها استفاده کنید.

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که با استفاده از ترمینال باکالیت می توانید جریان برق را با استفاده از ایمنی بسیار بیشتر و به صورت همزمان در چند سیم برقرار نمایید و شاید یکی از دلیل های این امر این است که جنس آن در برابر حرارت و گرما بسیار مقاوم است و در واقع می توان اینگونه گفت که جنسی نسوز دارد و به همین دلیل است که بیشتر در صنایع برقی از آن استفاده می شود.

این نوع ترمینال برق در آمپرهای متفاوت و مختلفی تهیه و تولید می شوند که به طبع هر کدام هم کارایی خاص و منحصر به فردی دارد و در مکانی مشخص از آن استفاده می شود. به طور مثال نمونه درب دار این محصول الکتریکی علاوه بر اینکه ظاهر زیبا و کاربرپسند دارد از امنیت بسیار بالاتری هم برخوردار است و بیشتر در محیط های بزرگ تر کاربرد دارند تا به این وسیله محیطی کاملاً امن و ایمن را بتوانند به شما هدیه کنند.

کاربرد ترمینال باکالیت

 

برای نمونه می توان به ترمینال های باکالیت از نوع دربدار اشاره کرد که هم بسیار زیبا و هم شکیل تر از ترمینال های نوع معمولی هستند و همچنین جنس بدنه این نوع ترمینال ها تقویت شده و در برابر حرارت مقاومت بسیار بالایی را از خودش نشان می دهد. ترمینال های این شکلی در ابعاد و آمپرهای متفاوتی تولید و منتشر می شود اما پرمصرف ترین و پرکاربردترین نوع آنها سایز ۶ پیچ ، ۸ پیچ ، ۱۲پیچ و ۲۴ پیچ با رنج آمپری ۲۵ می باشد.

در تابلوهای برق و همچنین رگ های مخابراتی هم می توان از این نوع تجهیزات استفاده کرد و قطعاً استفاده زیاد از این وسیله الکتریکی به مرور زمان زمینه ساز تولید بیشتر را به همراه خواهد داشت که صد البته سودآوری خیلی زیادی را هم برای تولید کننده های آن به همراه خواهد داشت.

قیمت خرید ترمینال باکالیت

یکی از نکاتی که می توان برای این مورد برشمرد این است که نوسانات حاکم بر بازار و همچنین وجود تورم زیاد باعث شده تا قیمت این نوع ترمینال ها به یک اندازه ثابت نباشد و به همین دلیل است که این امکان وجود دارد که هر فروشگاهی با نرخ هایی کاملاً متفاوت و متنوع این وسیله الکتریکی را به مشتریان عرضه کنند.

اما موردی که حائز اهمیت است این است که قیمت این وسیله با توجه به نوع، کیفیت، سایز، کاربرد و همچنین نحوه فروش می تواند متفاوت باشد و به طبع هر چه کیفیت این دستگاه الکتریکی بالاتر باشد قطعاً هم کارایی و هم عملکرد بهتر و با دوام تری خواهد داشت و هم ارزش بیشتری را در بازار فروش به خودش اختصاص خواهد داد.

 

قیمت خرید ترمینال باکالیت

 

از آن طرف هم هر چه میزان تولید و عرضه و تقاضا این محصول الکتریکی در بازار بیشتر و بیشتر شود، قیمت ها هم به مرور زمان کمتر خواهد شد و همین مورد باعث می شود تا قدرت خرید برای مشتریان هم بیشتر شود و در نهایت با هزینه خیلی کمتری می توانند اقدام به خرید ترمینال باکالیت کنند.