معرفی انواع ترمینال برق صنعتی

ترمینال برق صنعتی اگر اغراق نباشد در واقع یکی از تجهیزات برقی پرمصرف و پرکاربرد در صنعت برق به شمار می رود که به آن کانکتور هم گفته می شود و یکی از وظایف اصلی آن متصل کردن دو یا چند سیم برق به صورت موقت اما در شرایط محکم و استاندارد است.

یکی از دلیل هایی که باعث شده از ترمینال برق صنعتی استفاده فراوان شود تا عنوان پرکاربردترین و پرمصرف ترین تجهیزات برقی را هم به نام خودش ثبت کند، فقط به خاطر این است که جریان برق را بدون اینکه گرم شود، از خودش عبور می دهد و همین مورد موجب می شود تا خطراتی مانند برق گرفتگی و همچنین آتش سوزی، افراد را تهدید نکند.

 

کانکتور برق

 

در صنعت برق به خصوص برق صنعتی انواع مختلفی از ترمینال برق صنعتی وجود دارد که کاربردها و ویژگی های خاصی را دارند که بسته به نوع کاربرد از آن استفاده می شود. در واقع این نوع ترمینال ها یک قطعه پلاستیکی شکل هستند که در آن نقطه پایینی به نقطه بالایی متصل است و یک نقطه اتصالی بین برق ورودی به تابلو و برق توزیعی در تابلو هستند.

از مدل های دیگر ترمینال برق صنعتی مانند ترمینال مخصوص PLC (پی ال سی) نیز در تابلو برق استفاده می شود. کابل های برقی که به داخل سینی وارد می شوند به صورت مستقیم به PLC وصل می شوند. از آن طرف قطعات وصل نشده در همان ابتدای کار وارد ترمینال برق صنعتی می شوند و سپس از طرف دیگر این ترمینال به قطعات و پل ال سی وصل و در نهایت در تابلو پخش می شوند.

انواع ترمینال برق صنعتی

همان طوری که بیان کردیم ترمینال برق صنعتی در واقع یکی از کوچک ترین اما پر مصرف ترین و پر کاربردترین قطعه در برق صنعتی به شمار می رود که در اینجا به برخی از این ترمینال ها اشاره ای اجمالی خواهیم داشت.

ترمینال برق صنعتی از نوع شاخه‌ ای

گاهاً برای شما هم اتفاق افتاده که بخواهید اتصال بین دو سیم را به هنگام کابل کشی برقرار نمایید و در واقع به وسیله ای نیازمندید که این اتصال را برای شما انجام دهد. در این طور مواقع یک نمونه ترمینال برق صنعتی به نام شاخه ای وجود دارد که می تواند این مهم را برقرار کند.

ترمینال های شاخه ای که به ترمینال های بین راهی هم مشهور هستند در حقیقت بهترین و مناسب ترین گزینه برای برقراری یک اتصال محکم و صدالبته استاندارد بین دو سیم به شمار می روند و با توجه به سایزهای متفاوت و مختلفی که دارند، از آن به جهت انشعاب گیری از سیم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمینال برق صنعتی شاخه ای به واقع از یک سلول خروجی و یک سلول ورودی بهرمند هستند که سیم های ورودی و همچنین خروجی با استفاده از وسیله ای به نام سیم گیر پیچی که در بدنه عایق این ترمینال تعبیه شده است به یکدیگر وصل می شوند. این اتصال ها به صورت موقت هستند و به همین دلیل می توان از این نوع ترمینال به دفعات مکرر استفاده کرد و یکی از مزیت های این ترمینال ها این است که می توانید اتصال بین دو سیم را به سادگی باز کنید.

کیت ترمینال برق

مورد دیگری که می توان در مورد ترمینال برق صنعتی شاخه ای بیان نمود این است که تعداد شاخه های این نوع ترمینال به طور معمول 12 عدد است که به سادگی قابل جدا شدن از یکدیگر است و از همه مهم تر اینکه بنا به موارد استفاده و همچنین نوع کاربرد، دارای عایق هایی از جنس پلی اتیلن، پی وی سی و همچنین پلی آمید هستند. به مرور زمان و رفته رفته ترمینال برق صنعتی شاخه ای جای خودش را به دیگر ترمینال های برق صنعتی از نوع پیچی که در واقع جدیدتر و با مزیت های بیشتری به نسبت شاخه ای هستند، داده است.

ترمینال برق صنعتی پیچی

تا مدت ها پیش برای اتصال و همچنین عایق کاری بین چند سیم از نوار چسب یا به اصطلاح چسب برق استفاده می شد اما با پیدایش ترمینال های جدید این نوار چسب ها جای خودشان را به ترمینال برق صنعتی پیچی دادند که وظیفه اصلی آنها ایجاد یک اتصال محکم و استاندارد بین چند سیم آن هم با استفاده از سرسیم بود.

این نوع ترمینال دارای یک عایق استوانه ای شیاردار هستند که هادی که داخل آن قرار دارد به شکل شیارهایی از جنس استیل رزوه شده است. این شیارها باعث می شود تا اصطکاک بین دست و همچنین عایق افزایش پیدا کند و همین باعث راحت پیچ خوردن ترمینال می شود و این راحت تر پیچ خوردن به اتصال محکم بین سیم ها با هم و همچنین اتصال بین قسمت هادی ترمینال پیچی و سیم ها، منجر می شود.

یکی از مزیت های خوب استفاده از ترمینال برق صنعتی پیچی به نسبت ترمینال شاخه ای این است که هم قیمت مناسب تر و هم نصب راحت تری دارد و هم اینکه امکان اتصال چند سیم به یکدیگر آن هم به صورت هم زمان را دارد. نکته مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که نصب این نوع ترمینال ها بدون نیاز به اتصال وایرشو و همچنین سرسیم به سیم قبل از اتصال است.

 

ترمینال پیچی

 

ترمینال برق صنعتی ریلی

ترمینال ریلی یکی دیگر از ترمینال های برق صنعتی به شمار می رود که همان طوری هم که از نام آن می توان متوجه شد این قابلیت را دارد که روی ریل در تابلو برق نصب شود و مورد استفاده قرار بگیرد. به طور معمول از ترمینال برق صنعتی ریلی به جهت انشعاب گیری از سیم های داخل تابلو برق استفاده می شود و طراحی این نوع ترمینال ها به گونه ای است که به سادگی و بر حسب نیاز هر زمان که نیاز دیدید می توانید تعداد ترمینال ها را افزایش دهید و به صورت کشویی در کنار هم قرار دهید.

انواع مختلف ترمینال های ریلی

این نوع ترمینال برق صنعتی در انواع مختلف طراحی و ساخته می شوند و هر کدام هم به جهت کاربردهای گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این ترمینال ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترمینال ارت
  • ترمینال شمش خور
  • ترمینال فشاری
  • ترمینال دو طبقه
  • ترمینال سه طبقه
  • ترمینال فیوز خور

ترمینال ریلی از نوع ارت

همان طوری که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم ترمینال ارت یکی از انواع مختلف ترمینال ریلی به شمار می رود که دارای استاندارد رنگی بوده و به رنگ های زرد و سبز وجود دارد و به نسبت دیگر ترمینال ها از نظر قیمتی هم گران تر به شمار می روند.

یکی از مزیت های مهمی که می توان برای ترمینال های ارت بیان کرد این است که علاوه بر متصل کردن سیم در دو طرف ترمینال، یک تکه سیم مسی هم وجود دارد که به صورت مستقیم ترمینال را به ریل متصل می کند و خوبی این مورد این است که ارت یا همان اتصال زمین در تمامی قسمت ها به یکدیگر متصل هستند و از آن طرف هم تمامی نقاط و قطعات تابلو به هم وصل هستند تا از نظر ارتینگ هیچ مشکلی به وجود نیاید.

ترمینال ریلی از نوع فیوز خور

 

ترمینال ریلی از نوع فیوز خور

 

نوع دیگری از ترمینال برق صنعتی ریلی به ترمینال فیوز خور مشهور است. این نوع ترمینال یک فیوز شیشه ای بسیار ظریف را حمل می کند و به محض اینکه جریانی بیش از اندازه از آن عبور کند فوراً تکه فلزی که در داخل فیوز وجود دارد ذوب می شود و جریان برق قطع می شود و بایستی حتماً در تمامی جریان برق از نوع آنالوگ از این نوع ترمینال ها استفاده نمایید تا به وسیله برقی شما آسیبی وارد نشود.