اتصال دو سیم برق

برق، نیروی که طبیعت با سخاوت تمام خود آن را به ما هدیه داد و ما با شناخت روز افزون آن، چه در تولید و چه در استفاده از برق، آن را پله ای محکم و مهم برای پیشرفت خود قرار دادیم. در حقیقت برق مانند هوا و آب و غذا برای زندگی بشری ضرورت دارد. تنها کافی است ساعتی را بدون برق بگذرانیم، در این صورت به خوبی خواهیم فهمید که این برق و نیروی الکتریسیته است که بیشترین تاثیر را در زندگی ما می گذارد. اما این نیروی عظیم و مفید در قبال تمام خوبی ها و ضرورت هایی که دارد، گاهی جان انسان را مطالبه می کند و ابدا در این اتفاق رحمی به کسی نمی کند. بنابراین تا جایی که ممکن است باید در برخورد با آن جانب احتیاط را رعایت کرد. شاید در دید اول بهترین راهکار این باشد که کلا به آن نزدیک نشویم و سعی کنیم با احتیاط از خروجی آن در پریزهای برق استفاده کنیم. اما گاهی برای همه ما پیش می آید که بنا به ضرورت لازم است تغییری در سیم کشی برق بدهیم، از این رو به وفور پیش می آید که به هر دلیل بخواهیم دو سیم برق را به یک دیگر متصل کنیم. حال این اتفاق در کنار خطرناک بودن نیروی برق می تواند ما را به این مسیر سوق دهد که اتصال دو سیم برق نیازمند آموزشی اصولی است.

به شکل سنتی بسیار دیده ایم که دو سیم برق را به یک دیگر پیچ می دهند و در نهایت با یک چسب سیاه یا همان چسب برق این اتصال دو سیم برق را ایمن می کنند. این اتفاق در موارد بسیاری بسیار خطرناک بوده و حتی در مواردی به آتش سوزی منجر شده است. در ادامه بیشتر از این موارد خواهیم گفت.

 

خطرات اتصال دو سیم برق

 

خطراتی که از اتصال دو سیم برق به شکل نادرست ایجاد می شود

قبل از این که بخواهیم سراغ آموزش اتصال دو سیم برق به شکل ایمن برویم. بهتر است برای درک اهمیت این آموزش ابتدا کمی از خطرات و صدماتی که ممکن است از اتصال دو سیم برق به شکل غیر ایمن و نادرست آن برای ما ایجاد شود صحبت کنیم.

اولین و مهمترین ویژگی جریان برق که بسیار مورد استفاده قرار گرفته است این است که در برخی از اجسام به خوبی حرکت می کند و می تواند از آن ها به راحتی عبور کند، این دقیقا همان ویژگی است که باعث شده سیم های برق ایجاد و تولید شوند.  اما این یک زنگ خطر بزرگ برای انسان است. چرا که فلزات، آب و خود بدن انسان نیز جزئی از آن وسایلی است که برق می تواند به راحتی از آن ها عبور کند. از این رو در اتصال دو سیم برق اگر ایمنی کامل رعایت نشود و تنها یک شاخه کوچک سیم لخت مانده باشد و آن به فلزی خود را برساند می تواند یک فاجعه بزرگ را ایجاد کند. از طرف دیگر رطوبت و آب همواره در همه جا یافت می شود از این رو در صورتی که این اتصال دو سیم برق ایمن نشود بسیار خطر آفرین خواهد بود. تنها چسب برق زدن شاید برای  کوتاه مدت پاسخگو باشد اما با گذر زمان و استهلاکی که برای چسب برق ایجاد می شود ممکن است قسمتی از این سیم ها لخت شوند و در این صورت اتفاقی بیفتد که اصلا خوشایند نمی باشد.

مورد بعدی که در اتصال دو سیم برق بسیار هم اتفاق افتاده این است که سیم های برق معمولا به شکل جفتی، فاز و نول کنار یک دیگر ( در پوسته های جدا ) می باشند. اگر این دو سیم به یکدیگر برخورد کنند جریان بسیار بالایی را ایجاد می کنند و چیزی شبیه به رعد و برق اتفاق می افتد بنابراین دور از ذهن نیست که این رعد و برق تبدیل به آتش سوزی شود. حال اگر این دو سیم هنگام اتصال دو سیم برق به شکل نادرست به یکدیگر بخورند خطر آتش سوزی تمام سیم کشی خانه، کمترین خطر ناشی از آن است.

 

اقدامات قبل از اتصال دو سیم برق

 

اقدامات قبل از اتصال دو سیم برق به شکل امن

حال که دو خطر اساسی و بسیار رایج در این اتفاق را بار دیگر شناختیم و نگاهی دقیق تر به آن انداختیم نوبت آن است که سراغ آموزش اتصال دو سیم برق به شکل ایمن برویم و بدانیم چه روش هایی می تواند در این زمینه به ما کمک کند. توجه داشته باشید که ما استفاده از چسب برق را به شکل تنها به هیچ روی قبول نداریم و معتقد هستیم که این روش خود خطرات بسیاری را به همراه دارد. از این رو به طبع از روش های آموزش ما خارج می شود. قبل از شروع آموزش این نکته را باید گفت که یک سری از اقدامات در تمام روش های اتصال دو سیم برق یکی می باشد از این رو در این جا بهتر است این اقدامات را شرح دهیم.

1- مطمئن باشید سیم برق به هیچ روی در برق نمی باشد و در آن جریانی وجود ندارد. این اقدام آنقدر بدیهی و ساده است که گاهی فراموش می کنیم که آن را چک کنیم. برای سیم های کوتاه، کار به مراتب ساده تر است و به چشم می بینیم که آیا سیم در برق می باشد یا نه. ولی برای سیم هایی که در دل دیوار می باشد و یا سیم های بزرگتر اصولا به کنتور برق مراجعه می کنیم. بعد از قطع کنترل با فازمتر حتما سیم را یک بار دیگر آزمایش کنید.

2- حدود 2.5 سانتی متر را از قسمت انتهایی سیم، روکش را بردارید و به اصطلاح آن را لخت کنید. در این کار بهتر است از ابزار مخصوص استفاده کنید ولی اگر این ابزار را در دسترس ندارید با استفاده از یک تیغ می توانید به آرامی این کار را صورت دهید. توجه داشته باشید اندازه ای که قرار از لخت کنید بسیار مهم است و سعی کنید نه بلند و نه کوتاه باشد. از این رو ما اندازه 2.5 سانتی متر را پیشنهاد می دهیم

 

اتصال دو سیم برق با استفاده از یک درپوش

 

دو روش برای اتصال دو سیم برق

در این قسمت از مقاله می خواهیم 2 روش برای شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن ها یک اتصال دو سیم برق به شکل امن را برای خود ایجاد کنید. این دو روش به ترتیب از امنیت پایین تا امنیت بالا میروند اما دقت داشته باشید که حتی اولین روش نیز از روش سنتی اتصال دو سیم برق بسیار بسیار امن تر می باشد.

1- اتصال دو سیم برق با استفاده از یک درپوش

این روش در حقیقت یک لایه امنیت را برای اتصال دو سیم برق ما فراهم می آورد. در این روش سر دوسیم که به اندازه معمول لخت شده اند را کنار یکدیگر می چسبانیم سپس درپوش مخصوص را روی آن قرار می دهیم و آن را می چرخانیم و این کار را چند ثانیه ادامه می دهیم تا زمانی که کاملا مطمئن شویم که سیم ها از درپوش خارج نمی شوند. برای اطمینان از اتصال دو سیم برق بهتر است با چسب برق پایین و اطراف درپوش را محکم چسب بزنیم. ذکر این نکته نیز در این جا بسیار قابل اهمیت است که این روش چندان امن نیست و می تواند یک روش موقتی و جایگزین روش سنتی برای ما محسوب شود.

 

استفاده از ترمینال

2- استفاده از ترمینال Butt Splices 

قبل از این که اقدامی برای این روش کنید پیشنهاد می دهیم که حدود 8 سانتی متر سیم وارنیش ( سیمی توخالی و مخصوص عایق کردن اتصالات که با گرم شدن به سیم میچسبد ) را روی یکی از سیم ها قرار داده باشید. در این روش ابتدا یک سر سیم که لخت می باشد را درون این ترمینال برق می گذاریم و با دستگاهی مخصوص ( یا انبر دست ) آن را فشار دهید تا محکم شود. سپس این روند را برای سمت دیگر انجام دهید. بعد از اطمینان از اتصال دو سیم برق به شکل محکم، سیم وارنیش را روی آن قرار دهید و با کمی حرارت آن را بچسبانید. در این صورت شما یک اتصال دو سیم برق به شکل امن خواهید داشت.

 

بهترین روش در اتصال دو سیم برق

 

بهترین روش در اتصال دو سیم برق

در اتصال دو سیم برق امنیت حرف اول را می زند از این رو بهتر است همه احتمالا را در نظر گرفت و آینده را پیش بینی کرد. چرا که هر اتفاقی ممکن است برای اتصال دو سیم برق در هر زمانی می افتد. از این رو در اتصال دو سیم برق می توان از عنصری به نام لحیم کاری استفاده کرد. در حقیقت وقتی اتصال دو سیم برق شبیه به یک سیم برق واحد باشد خیال ما راحت تر خواهد بود و احتمال خطر در اتصال دو سیم برق بسیار کم تر خواهد شد. از این رو در این روش ابتدا سر دو سیم برق را که لخت شده اند به یک دیگر پیچ می دهیم و سپس با دقت و ظرافت تمام شروع به لحیم کاری آن می کنیم. در این لحیم کاری باید دقت کنیم که اولا در اتصال دو سیم برق سیمی قطع نشود و در ثانی این لحیم به هیچ روی خارج از محدوده مورد نظر را اشغال نکند. این لحیم در اتصال دو سیم برق مسلما یک رسانا می باشد از این رو باید حتما برای آن روکشی در نظر بگیریم که بهترین این روکش ها همان سیم وارنیش می باشد که در قسمت قبل توضیحات آن را داده ایم. اگر این مراحل با دقت انجام شود ما دارای یک اتصال دو سیم برق خوب و امن خواهیم بود.